Różnica między vps a hostingiem www

Przejdź do treści

Zapoznanie się z usługami hostingowymi.

Zapewne wielu z Was szukając hostingu pod swoją aplikację lub stronę www stanęło przed trudnym wyborem. Wyborem między hostingiem współdzielonym, tzw. bezpieczny hosting www, oraz vps tj. wirtualny serwer prywatny. Jednakże, aby wybrać odpowiednią dla siebie opcję, najpierw należy zapoznać się z różnicami wynikającymi z zastosowania obu tych możliwości. Należy wziąć pod uwagę również koszt oraz czas jaki będzie nam potrzebny na skonfigurowanie obu tych usług.

Spróbujemy rozpocząć poszukiwanie różnic od spojrzenia na nazwy obu tych technologii i rozbijemy je na czynniki pierwsze. Zapewni nam to dobry wstęp do zapoznania się z różnicami.

 

Zacznijmy od hostingu, a więc nazwa “Hosting współdzielony”.

Słowo hosting może nam wskazać że otrzymamy jakąś przestrzeń od usługodawcy, którego wybierzemy, a nasza aplikacja przetrzymywana będzie w tej właśnie przestrzeni.
Następnie współdzielony, mówi nam o tym że przestrzeń będziemy dzielić, a w zasadzie współdzielić z innymi użytkownikami, a każdy z nich będzie odpowiednio odseparowany dla zapewnienia jak najwyższego standardu bezpieczeństwa oraz ochrony danych użytkownika. Zależnie od wybranego usługodawcy będzie ich mniej lub więcej na tym samym serwerze, na którym znajdować się będzie nasza usługa.

Pierwsze wyjaśnienia mamy za sobą. W zasadzie po samych tych definicjach możemy już powoli domyślać się czym jest usługa o wdzięcznej nazwie hosting współdzielony www.

Udostępniając nam wcześniej wspomnianą przestrzeń serwerową, usługodawca musi przede wszystkim zadbać o to, aby dane wszystkich klientów były bezpieczne. Jakiekolwiek wycieki są niedopuszczalne i mogłyby to doprowadzić do ogromnych szkód. Dlatego przed zakupem jakiekolwiek usługi warto zapoznać się z opiniami na temat danej firmy, u której decydujemy się na skorzystanie z usługi.

Dziś w większości przypadków, w ramach usługi hostingu www otrzymujemy dostęp do panelu zarządzania, stopień rozbudowania panelu uzależniony jest od firmy. Duża część firm korzysta z różnego rodzaju gotowych aplikacji takich jak np: Panel Zarządzania Direct Admin (sprawdź: Krótki opis oraz instrukcja – najważniejsze funkcje panelu direct admin).

W takim panelu możemy między innymi:

  • dodać konto ftp
  • zarządzać bazami danych
  • zarządzać domenami
  • sprawdzać statystyki

Jest to bardzo przydatna opcja tego typu usługi. Panel niesamowicie upraszcza korzystanie z hostingu współdzielonego i jest w zasadzie nierozłącznym elementem.

Dodatkowo jest również możliwość korzystania z serwera pocztowego dostarczanego przez firmę.

Kupując bezpieczny hosting współdzielony zostajemy umieszczeni na jednym z serwerów danej firmy. Razem z nami na takim serwerze znajdują się także inni klienci tej firmy. Dzielimy z nimi parametry jednego serwera takie jak: procesor, przestrzeń dyskową czy łącze internetowe.

Ogromnym minusem tego rozwiązania jest fakt, że nasz adres ip nie jest dla nas dedykowany i również współdzielimy go z innymi użytkownikami.
Niesie to ze sobą możliwość zbanowania naszego adresu, przez niektórych operatorów lub innych usługodawców np. z powodu nadmiernego spamu wysyłanego mailowo, przez jednego z pozostałych klientów. Warto wspomnieć że są firmy, które za dodatkową opłatą są w stanie zapewnić nam adres ip dedykowany dla nas lub dla klientów premium.

Ogromną zaletą usługi jaką jest hosting www to cena. Ceny bowiem zaczynają się nawet od 2 zł na miesiąc co daje nam zaledwie 24 zł za cały rok korzystania z usługi. Oczywiście za te pieniądze nie otrzymamy nic szczególnego, ale w zupełności wystarczy dla osób, które piszą swoją pierwszą stronę lub posiadają prostą stronę internetową, jaką jest np wizytówka.

Tworzenie stron internetowych to zupełnie odrębny temat i nie będziemy się teraz nad nim rozwodzić. Możecie więcej na ten temat przeczytać tutaj: Tworzenie stron internetowych

Kolejną zaletą jest oczywiście fakt, że cała usługa jest już ustawiona na najbardziej optymalnych i bezpiecznych konfiguracjach. Całość wykonana jest bowiem przez firmę, która zajmuje się dostarczaniem usług. Firma ta dba także o bezpieczeństwo naszej usług. W przypadku awarii to oni odpowiedzialni są, za to aby usług jak najszybciej ponownie była dostępna.
Bardzo częstym zjawiskiem, jest również dołączony do usługi automatyczny backup.

W takich przypadkach nie musimy się już o to martwić. W dowolnym momencie możemy przywrócić naszą aplikację z dowolnego dnia lub nawet godziny.

Krótkie wyjaśnienie czym jest VPS

Rozwijając skrót otrzymamy Prywatny Serwer Wirtualny (Virtual Private Server), ponownie sposobem rozbijania nazwy na elementy pierwsze.

Prywatny: Sugeruje nam to że usługa daje nam większą prywatność i komfort pracy.

Serwer: To już nie tylko zwykły hosting www czyli zwykła wydzielona przestrzeń.

Wirtualny: Mówi nam to że nie otrzymujemy klasycznego serwera fizycznego tj. serwera dedykowanego ale jest jakimś rodzajem wirtualizacji 

Składając to wszystko w jedną całość wychodzi nam, że otrzymujemy w pełni konfigurowalny serwer, którego będziemy jedynymi użytkownikami.

Do rzeczy, decydując się na ten typ usługi nadal korzystamy razem z innymi użytkownikami z jednego serwera fizycznego.

Różnica polega na tym, że w odróżnieniu od hostingu współdzielonego stron internetowych tutaj mamy szersze spektrum możliwości. Sami decydujemy jakie usługi zostaną zainstalowane na naszym serwerze oraz w jaki sposób są one skonfigurowane.

Nie otrzymujemy w pełni dedykowanych zasobów serwera ale mimo wszystko tego typu usługa jest w stanie przyjąć większy napływ aktywnych użytkowników.

Wybierając VPS zamiast hostingu www musimy liczyć się z tym, że dużo więcej zależy od nas samych. Sposób skonfigurowania serwera www, php czy mysql to wszystko nasze wybory i decyzje.

Zależnie od technologii stosowanej przez firmę hostingową bieznesowy serwer vps będzie wirtualizacją typu OpenVz lub KVM. Pierwsza w odróżnieniu od drugiej wymaga znacznie mniej zasobów i nie obciąża tak głównego serwera, jednakże wsparcie dla tego rozwiązania zakończyło się na wersji jądra 2.6.32 i zarządzane jest przez specjalną platformę. KVM z kolei zarządzany jest z poziomu jądra systemu głównego. 

Ciekawym rozwiązaniem jest instalowanie wcześniej wspomnianego panelu Direct Admin ( lub jakiejś jego alternatywy ). Pozwoli to nam na wstępną konfigurację oraz instalacje usług takich jak np: serwer dns, serwer pocztowy. Dzięki temu konfiguracja serwera www oraz konfiguracja serwera poczty nie będzie tak uciążliwa.
Trzeba liczyć się jednak z tym że Direct Admin instaluje własne wersje pakietów, aktualizacja systemu usług systemowych może powodować problemy. To jednak temat na osobny artykuł.

Ogromnym plusem serwerów wirtualnych (VPS) jest to, że otrzymujemy dedykowany adres IP, sytuacja, w której zostajemy zbanowani przez wychodzący spam z naszego serwera będzie niemożliwa. Chyba że roześlemy go sami ( nie polecam ).

Oczywiście zasoby, jakie możemy wykorzystać są jasno określone w ofercie usługodawcy. Proszę pamiętać, że otrzymane parametry są wirtualne, nie otrzymujemy fizycznej maszyny na własność.

Podsumowując, tanie serwery vps są dla osób, które potrafią same konfigurować serwer (lub skorzystać z naszej oferty “administracja serwerami”) tak aby konfiguracje usług takich jak serwer www, serwer mysql oraz php były jak najbardziej optymalne i bezpieczne.
Pamiętać także trzeba o robieniu backup’ów ( czyli  kopia zapasowa serwera vps ). Niekiedy, usługodawca  w przypadku vps robi automatyczne backupy ale nie jest to tak często spotykane, jak w przypadku hostingu współdzielonego.
Idealnie nadaje się do użytku dla średnich i większych klientów.

Warto zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Dobrze jest sprawdzić usługę, kupując ją np. na 2 – 3 miesiąc zamiast od razu na cały rok. W razie potrzeby zmienić na inne pakiet lub w ostateczności zmienić całkowicie rodzaj usługi. Jeżeli masz wątpliwości co powinieneś wybrać, zapraszamy do kontaktu, świadczymy doradztwo it w sprawach związanych z hostingiem. 

Skontaktuj się z nami